Zaskakujące zalety gier planszowych wpływające na dzieci.

Zaskakujące zalety gier planszowych wpływające na dzieci.

Zalety gier planszowych. Ten czas spędzony z rodziną jest korzystny dla ich mózgów, pobudza ich rozwój językowy i daje im lekcje życia.

zalety gier planszowych

Zalety gier planszowych. Jeśli gracie w gry planszowe w przytulne piątkowe wieczory lub podczas długich świątecznych weekendów, wiedz, że Twoje dzieci czerpią duże korzyści z tego wyjątkowego rodzinnego czasu. Oprócz uczenia ich pracy zespołowej, cierpliwości oraz tego, jak z wdziękiem wygrywać i przegrywać, gry planszowe mogą w rzeczywistości przynieść korzyści mózgowi i rozwojowi języka dzieci. 

Zapoznaj się z dziewięcioma niesamowitymi zaletami gier planszowych i odśwież swoją kolekcję.

1. Gry planszowe oferują możliwości wczesnej nauki.

Nawet proste gry pomagają młodym graczom identyfikować kolory, liczyć spacje i rozwijać koordynację ręka-oko oraz zręczność w przesuwaniu kart i pionków po planszy. Ponadto nauka czekania na swoją kolej i przestrzegania zasad to ważne lekcje, które służą dzieciom daleko poza podłogą w salonie. 

2. Brzęczą też mózgi starszych dzieci.

Gry planszowe to łatwy sposób na zachęcenie starszych dzieci i nastolatków do zdrowego rozwoju mózgu. „Gry strategiczne pomagają w rozwoju płatów czołowych mózgu” – mówi Beatrice Tauber Prior, Psy.D., psycholog kliniczny, autorka i właścicielka prywatnej praktyki  Harbourside Wellbeing . „Te płaty czołowe są odpowiedzialne za umiejętności funkcji wykonawczych, w tym planowanie, organizowanie i podejmowanie dobrych decyzji”.

3. Poprawiają swoje umiejętności językowe.

Gry planszowe mogą być podstępnym sposobem pomagania dzieciom w wieku szkolnym w rozwijaniu umiejętności, z którymi się borykają. Masz niechętnego czytelnika? granie w gry planszowe  pomoże im poszerzyć słownictwo i rozwinąć umiejętności ortograficzne.

Tymczasem gry, w których gracze muszą zapamiętać kilka informacji naraz (kto co zrobił i gdzie) mogą pomóc dziecku, które ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem – a wszystko to podczas zabawy.

4. Wyostrzają koncentrację Twojego dziecka.

„Gry planszowe grane bez przerw mogą pomóc dziecku wydłużyć czas koncentracji” – mówi Prior. Ale aby czerpać korzyści, każdy musi zobowiązać się do doprowadzenia gry do końca.

„Jeśli Twoja rodzina siada do gry w chińskie warcaby, pamiętaj, aby ukończyć pełną grę bez sprawdzania telefonu przez wszystkich, proszenia Alexy o odtworzenie piosenki lub włączania telewizora, aby zobaczyć najnowsze wyniki piłkarskie” – dodaje Prior. „Ukończenie gry planszowej bez przerw pomoże przedłużyć malejącą koncentrację uwagi dzieci w świecie pełnym cyfrowych rozrywek”.

5. Uczą wartości pracy zespołowej.

Gry planszowe często oferują dzieciom meta-wiadomości dotyczące życia: Twoje szczęście może się zmienić w jednej chwili, na lepsze lub na gorsze. Ale oprócz uczenia ich, że nic nie jest gwarantowane, gry planszowe są dobrym sposobem na zachęcenie dzieci w różnym wieku do współpracy. Twórz zespoły starszych dzieci pracujących z młodszym rodzeństwem lub wybierz grę, taką która ma pytania dostosowane do klas 1-6, więc każdy jest sprawiedliwy.

6. Gry planszowe są alternatywą dla przerwy.

Następnym razem, gdy z jednym ze swoich dzieci będziesz przechodzić przez trudny okres, zastanów się nad wspólną grą planszową, zamiast wysyłać je do ich pokoju. „Często używam gier planszowych jako mechanizmu do pracy nad relacją rodzic-dziecko” – wyjaśnia dr Regine Galanti,  licencjonowana psycholog kliniczna  i profesor w Ferkauf Graduate School of Psychology na Yeshiva University w Nowym Jorku. „Mogą być również używane do zwiększenia tolerancji na frustrację u dziecka”.

Innymi słowy, zmienianie się i ćwiczenie cierpliwości podczas gry – nawet gdy sprawy nie idą po ich myśli – może pomóc maluchom w ćwiczeniu bardziej pełnych szacunku odpowiedzi niż tupanie i trzaskanie drzwiami do sypialni.

7. Gry planszowe łagodzą niepokój.

Mogą pomóc niespokojnym dzieciom nauczyć się łatwiej nawiązywać przyjaźnie. „Gry planszowe ze względu na swoją strukturę mogą ułatwić budowanie relacji międzyludzkich z rówieśnikami, ponieważ dziecko wie, czego się od nich oczekuje” – mówi Galanti. Dzieciom, które mają problemy z nawiązywaniem rozmów z innymi, Galanti poleca gry, które promują zorganizowane okazje do rozmów, takie jak gry w zgadywanie. 

8. Pokazują dzieciom, jak być dobrym przegranym.

„Jeśli grasz z dzieckiem, które ma niską tolerancję na frustrację, a przegrana jest dla niego naprawdę trudna, pozwolenie mu na złamanie zasad na początku może uczynić grę bardziej znośną i zabawną” – mówi Galanti. „Ale moim celem jest często celowe przestrzeganie zasad i zachęcanie ich do używania umiejętności radzenia sobie oraz promowania odporności, gdy sprawy nie idą po ich myśli”.

Na przykład możesz powiedzieć: „Jestem z ciebie taki dumny, że zachowałeś spokój, mimo że wybrałeś kartę, której nie lubisz. Mam nadzieję, że następnym razem wybierzesz dobrą!”.

9. Gry planszowe to świetny sposób na odłączenie zasilania.

Brak technologii potrzebnej do grania w gry planszowe czyni je wyjątkowymi. To prosty sposób na spędzenie czasu z dziećmi bez ekranu – i możesz być zaskoczony, jak bardzo lubią się bawić. 

„Rodziny starają się znaleźć równowagę między połączeniami cyfrowymi i rzeczywistymi, ale gry planszowe są narzędziem umożliwiającym nawiązywanie wzajemnej więzi emocjonalnej” – mówi Prior. Zamów pizzę i zrób z tego wspólne świętowanie początku weekendu!

Kupuj gry stymulujące mózg zalety gier planszowych

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

X